Medlemmar

Blekinge


Bohuslän

Ulla och Daniel de Bourg
Nordviks Strand 10
471 95 Skärhamn
Tjörn

Vi har tre vita och tre svarta tackor. En vit bagge.

SE 19650
Thomas Lundqvist
Brattefors 10
455 97 Dingle
lotta-lundqvist@telia.com

13 tackor
2 baggar

Vit svart brun


Dalarna

SE221199
Falu Naturskola
791 94 Falun
britt.lundberg@falun.se

2 tackor
1 svart, 1 vit


Dalsland

Anders Lindeberg och Margareta Dalbert
Högsbyn
66010 Dals Långed
info@hogsbyn.com
Vi har 30 tackor och en bagge.
Fem av dessa är svarta, resten vita.

Gotland

Elin och Göran Gustafsson
Ungesmiss Gård
Stenkyrka Ungesmiss 120
62442 Tingstäde
skrivtillelin@yahoo.se
KRAV-certifierad besättning
40 tackor
3 baggar
Vita, enstaka svarta

Emma och Stefan Styhr
Uddvide lammgård
621 75 Hemse
bonde@uddvide.se

16 tackor
3 baggar
vit, svart, brun


Gästrikland

SE15123, EU-ekologisk
Karin Skogh
Gavelstigen 191
812 92 Gästrike-Hammarby
karin@ateljelammet.se

35 tackor
2 Baggar

svarta 30, bruna 3, vita 2


Halland

SE49918
Mari Eriksson EU-Ekologisk
Ekkullens fårfarm
Kvarnome 6
43266 Veddige
ekkullensfarfarm@hotmail.com

140 tackor
7 baggar
vit, svart, brun


Hälsingland


Härjedalen


Jämtland


Lappland


Medelpad


Norrbotten

SE201674
Elisabeth Grunditz
Norrgårdens får
Siknäs 354
952 44 Töre
elisabeth.grunditz@gmail.com

KRAV-certifierad, MV-fri, medlem i klövkontrollen

10 vita tackor
1 vit bagge

SE 93381
Annelie Hansson
Höjdens Fårgård
Svartbyleden 112
961 40 Boden
annelie.g.hansson@icloud.com

12 tackor (vita)
2 baggar (brun och vit)

SE205894
Katarina Karlsson
Jakobgården
Boheden 34
95693 Överkalix
jakobgarden@gmail.com
40 tackor
2 baggar
Vita
Zackrigården
Ida Widen
Ubbyn 101
961 91 Boden
ida_w87@hotmail.com
070-65804 97
15 tackor i Brunt, svart och vit
3 bruna baggar

Närke


Skåne

Lammagården
Sniberup9360
242 97 Hörby
Lammagarden@hotmail.se
50 tackor
2 baggar
Bruna några svarta
Eva Kvant Olsson och Martin Olsson
Stubbaröds lamm
277 35 Kivik
stubbarodslamm115@gmail.com
45 tackor
Bruna, vita, svarta
2 baggar
Brun och vit

Bodil Röding o Mikael Persson
Brandsberga 215
264 53 Ljungbyhed
0708-118872
mikael.bodil@bredband.net

Vi har ca.
18 tackor. Vita,svarta och någon brun.
2 st baggar 1 vit och 1 brun.

Carolina Pojmark
Pojmark Lamm
26992 Båstad
carolina@pojmarklamm.se

18 tackor
1 bagge
Bruna och svarta djur

Tobias Wulff
Ängalaggården
269 95 Båstad
angalaggarden@gmail.com
17 tackor
2 baggar
Vita djur
Susanna Åkesson/Mats Thorgren
Hummagården
27572 Lövestad
Hummagarden@gmail.com
5 tackor
1 bagge
Vita

Småland

Inger Fröberg Helgee
Lindhult 155
59895 Vimmerby

10 tackor
7 baggar
Vita, Svarta

Annki o Per Jönsson
Dunsmåla gård
36295 Urshult

25 tackor
2 baggar 1 svart o en vit
Vi har vita o svarta djur
annki.ej@telia.com

Claes Lövgren
Häringetorp Gård
Härensås Häringetorp
355 99 GEMLA
claes.lovgren@hotmail.com

Har 10 st finullstackor samt 8 st ungtackor ( f 2017) 9 vita och 9 svarta

Har en Vit bagge.

Karin Söderqvist
Lövviken 2
56393 Gränna
soderqvist.lovviken@gmail.com

9 st tackor
1 st bagge
Vit finull


Södermanland

Åse Brolin
Framnäs
64791 Mariefred
ase.brolin@outlook.com

Ca 20 finullstackor.
1-2 baggar
Vit och svart.


Uppland

Ulla Alm
Föreningen Kulturlandskaparna
Överjärva gård
170 68 Solna
ullaalm.biogeo@telia.com
William, en vit bagge född 2014 04 20
Åke, svart bagge, född 2017 04 03
6 stycken vita tackor

SE223258
Ann-Katrin & Åke Flinthammar
LönnöLamm
Lönnö 238
819 64 Hållnäs
Flintha@hotmail.com

13 tackor
1 bagge

Vita och svarta

Emma/Margareta Lindahl
Torslöt Gård
Bergendalsvägen
74190 Knivsta
info@torslot.se

23 tackor samt 1 bagge.
Vita, bruna & svarta

Titti Strömne
Gårdsnamn: Koby
Simtuna Koby 8
74971  FJÄRDHUNDRA
titti@gladafaret.se

Tackor: 17
Baggar: 2

Vita


Värmland

Eva Jansson
Södra Soneby Hea 43
686 94 Rottneros

23 tackor
4 baggar
Vita, svarta och bruna

Aina och Ulf Ekholm
Ölmhult 652
65596 Väse
aina.sievert.ekholm@karlstad.se
Tackor: ca 30- 35
Baggar: 3
Färger: Vit, svart och brun

Västerbotten


Västergötland

Richardsson Eke
N Kedum Eke
53197 Lidköping
ekerichardsson@outlook.com

ca 60-80 tackor
1 bagge
Mest vita sedan svarta och några bruna tackor.

Jessica Jansson & Einar Ström
Eklanda stallgården
44795 Vårgårda
jessicajansson81@hotmail.com

8 tackor
2 baggar
Svart/vit, vit, brun

Inga-Lill Johansson
Bjurbäck Mossebo
56592 Mullsjö
mossebo.gard@tele2.se

10-12 tackor
2 baggar
vit, svart, brun

SE41868 – Eklanda Finullsfår
Ekologiskt EU-certifierad besättning
Irene Falk Johanson
Eklanda Brogården 1
447 95 Vårgårda
Mob. 0706 94 69 25
eklandafinull@telia.com

28 tackor – mest bruna
2 baggar – 1 brun och 1 vit

SE86705 KRAV-certifierad
Bengt Wahlström
Kristinelund Finull
542 92 Mariestad
bengt_wahlstrom@hotmail.com

50 tackor
4 Baggar

Vita ca 30, Svarta ca 10, Bruna ca 10.


Västmanland

Lisbeth Holm
Tängby Gård
725 92 Västerås
holm.dingtuna@telia.com

Ca 40 Tackor
3 Baggar

Mest vita men ca 5 svarta tackor

Berit och Nils Wallin Håkansson
Lindelamm
Lindholmens Gård
73494 Strömsholm
Lindelamm@tele2.se

Vi har tjugo tackor och
tre baggar

Djuren är vita eller svarta


Ångermanland

Ingemar & Margareta Holmberg
Nyland 220
87193 Härnösand
holmberg.ingemar48@gmail.com.

12 tackor
1 bagge
9 vita, 2 svarta 1 brun

SE 252574
Peter Nordin
Öden 135
87032 Ullånger
peter@glenlouch.com
3 st tackor
1 bagge
Vita

Öland


Östergötland

SE 71951
Torgny af Forselles
Utangärstad gård
610 28 Vikbolandet
taff@telia.com
ca 40 tackor
3 baggar
vit, svart, enstaka brun

SE83438
Anna-Karin Gustavsson
Skälleryd Nygård 1
595 91 Mjölby
a-k.mjolby@telia.com

23 Tackor
7 Baggar
vit, svart, brun